Tri druhy strachu… A ich dôsledky pre život
Krásne pozdravy z Toronta,
…kam som vycestoval za novými podnetmi, poznatkami a inšpiráciou. A kde som pre Vás hneď po prílete natočil video.
Mnohí ste mi písali otázky na tému strach, preto som si ju vybral práve do môjho nového videocastu.
Pozrite si videocast o tom, ktoré strachy vieme definovať a takisto, ako na ne 🙂
Takže, poďme na to…
Existujú tri druhy Strachu…
-
Užitočný strach
-
Pohodlný strach
-
Nevedomý strach
… pritom len ten prvý z nich je naozaj užitočný. Druhý je spoločensky najviac akceptovaný a tretí, ten nevedomý, … Ten je asi najviac „zákerný“.
Pritom je úplne zbytočný.
Aké dôsledky to so sebou prináša? Ohromné!
Pozrite si celé video a prečítajte doplňujúce informácie v článku…
1. Užitočný strach
Užitočný strach je jediný, ktorý má skutočný zmysel. Je to strach, ktorý zabezpečuje naše prežitie. Svojim spôsobom by sa dal definovať ako strach z bolesti a zo smrti.
Je napríklad vhodné, aby sme mali strach balancovať na zábradlí na 40 tom poschodí. Je vhodné, aby sme mali strach zo situácií, ktoré nás SKUTOČne môžu ohroziť na živote.
Ak by bolo totiž životne nutné, po zábradlí prejsť, ak by neexistovala iná možnosť, ako sa zachrániť, tak panika je presne ten emočný stav, ktorý nechceme. Rešpekt, prípadne hlboká koncentrácia by bol oveľa vhodnejší stav mysle.
Každopádne vychádzajme z toho, že Užitočný strach nám pomáha prežiť a vďaka zaň.
2. Pohodlný strach
„Mami, oci – mne sa nechce dnes učiť – som príliš lenivé, fakt nemám vôbec chuť. Dajte mi s učením pokoj.“
Otázka: Ako veľmi by ste ako rodič akceptovali takéto „dôvody“ pre neučenie vašej ratolesti? Asi nijako. Je tak?
Čo myslíte, o koľko viac bude rodič akceptovať výpoveď typu: „Mami, oci, keď je mám z tej matiky taký strach… Bojím sa urobiť chybu a nedá sa mi pri pomyslení na matematiku a na učiteľa ani len napísať domáca úloha. Skrátka sa bojím. Môžem ísť aspoň von za kamarátmi?“
Jednoducho si všímam, že strach je u nás oveľa viac akceptovaný ako napríklad lenivosť. Preto si mnoho ľudí vypestovalo (nevedomú) stratégiu, keď lenivosť nahrádzajú strachom. V snahe maskovať svoju neaktivitu za strach.
To nemusí byť nič vedomého a títo ľudia to vôbec nemusia robiť naschvál.
Otázka však je – existujú vo vašom živote situácie a kontexty, kde používate strach ako zámienku k pohodliu? Je pre vás dôležitejší spoločenský súhlas k nečinnosti, ako robenie veci, ktoré sú za vašou zónou komfortu a umožňujú vám rásť?
Uvedomte si: Pohodlný strach vás v živote stál najviac úspechu a peňazí.
3. Nevedomý strach
„Logicky chápem, že prezentovanie pred ľuďmi je bezpečné. No aj tak sa neviem zbaviť panického strachu vystúpiť pred väčšou skupinou. Cítim ako mi stuhnú ruky, nohy, nemôžem zo seba dostať ani slovo… Je to zakaždým hotová katastrofa. Neviem, čo mám robiť…“
Toto a podobné veci mi často hovoria klienti, ktorí majú…
- strach z výšok
- strach z hovorenia na verejnosti
- strach z lietania
- strach z vychádzania z domu
- strach z pavúkov
- strach z hadov, holubov, schodov, výťahov
- a približne trilión ďalších strachov…
Nevedomý strach je typ strachu, ktorý sa prejavuje rovnako silno ako Užitočný strach (keď ide o život), len s tým rozdielom, že Nevedomý strach sa „objavuje“ v situáciách, ktoré sú bezpečné, alebo veľmi bezpečné.
Info: Dá sa samozrejme argumentovať, že strach z výšok, z lietania a jedovatých pavúkov je opodstatnený, no presne tak isto sa dá argumentovať, že lietanie je dnes najbezpečnejší spôsob prepravy. Že jedovaté pavúky sa u nás bežne nevyskytujú, rovnako ako jedovaté hady.
Nie je to o argumentoch, ani faktoch…
Pritom to nie je v argumentoch! Argumentmi typu: „Ved je to bezpečné, vzchop sa, to si len namýšľaš…“ – samých seba ani nikoho iného Nevedomého strachu nezbavíte.
Nemôže to fungovať, pretože argumnety a logické dôvody sú zrozumiteľné len vedomej mysli. A strach je skrátka podvedomý proces. Preto, ak sa chete zbaviť strachu, potrebujete začať robiť zmeny na podvedomej úrovni.
Preto našich účastníkov na našich NLP seminároch učíme práve ukrytý jazyk podvedomia, ako aj techniky na rýchlu zmenu pocitov, ako aj techniky na rýchle odstránenie fóbií.
NLP nie je samozrejme len o odstraňovaní strachov. Je v hlavnej miere o tom, ako sa stať z majiteľa svojho mozgu, jeho používateľom. Je o tom, ako ovládnuť proces myslenia, učenia, kreativity, radosti a úspechu.
Preto ak s touto témou rezonujete, určite si pozrite popis našich certifikovaných seminárov, akým je najmä náš NLP Practitioner (klik)
Vo videu sa takisto dozviete,
…že so strachmi Vám v žiadnom prípade neodporúčam bojovať.
Odporúčam ich pretransformovať na niečo iné.
Na čo? A ako?
Pozrite si vo videu vyššie.
Prajem Vám skvelé a hlavne inšpiratívne sledovanie a ešte raz – posielam masívnu energiu z Toronta!
Peter Sasín – Váš NLP Tréner
& autor bestselleru TRIUMF
P.S: Ak už máte dosť toho, aby strach ovládal vás a ak už nechcete deň za dňom po celé ďalšie roky zažívať emočné prepady – pozrite si definitívne náš certifikovaný NLP tréning – NLP Practitioner >>